Jak učíme, co učíme a proč

Milé děti, po mnoha a mnoha letech strávených hraním s vámi jsem se rozhodla přiblížit vašim rodičům, prarodičům, sourozencům, tetám a strýčkům v několika slovech co to vlastně na angličtině vyvádíme.

 

Jak se učíme

Hrajeme si. Hrajeme si s dvouletými dětmi, ale hrajeme si i s desetiletými. Hrajeme si, běháme, skáčeme, hodně křičíme, trefujeme se do košů, stavíme domy a bouráme je, zpíváme, vymýšlíme říkanky, posloucháme pohádky, koukáme se na pohádky, malujeme, hrajeme bingo, pexeso a karty, chodíme ven, sbíráme listí, testujeme vlastní křídy, stavíme domy z klacků, kreslíme, modelujeme, tvoříme a u toho všeho se učíme. A učí se nejen děti, ale i já a učit se můžete i vy.

Vyjma výjimečných situací jsou hodiny pouze v angličtině a děti rozumí. A děti i mluví. Mluví gesty, mluví ´svojí´angličtinou, svojí vlastní třetí řečí, což můžou být slova správě vyslovená, slova vymyšlená, zvuky. Všechno je dovoleno, nic není špatně. Pro mě jako pro učitele je to důkaz, že rozumí.

Co se učíme

Učíme se používat novou řeč. Učíme se poprosit o knížku, o tužku, o pití, o ´cookie´. Učíme se říct jak se máme, co je naše a co není, co máme rádi a co nemáme, co jsme měli k snídani, obědu a večeři, co rádi děláme v léte a co chceme k Ježíšku. Učíme se zvířátka, barvy, předložky, čas přítomný prostý a průběhový, čas předpřítomný, čas budoucí a minulý, čísla, písmena, tvary, dopravní prostředky, části těla. Učíme se popisovat obrázky, svůj obličej i obličej kamaráda. Učíme se používat slovesa v první druhé i třetí osobě čísla jednotného i množného. Učíme se slovesa, učíme se říkat co umíme a co neumíme, co chceme a co nechceme.

A všechno se to učíme stejně jako jsme se učili naši mateřskou řeč.

 

A proč to tak dělám

Protože to funguje:)

Protože všechno to tvoření, pomalované oblečení, modelína, hlína, štětce má smysl. Děti si nejenom malují, modelují a vystřihují, oni si hrají s angličtinou a nová slova, nové výrazy, nové fráze si prožívají, stejně jako si s vámi, rodiči, prožili svá první česká slovíčka a věty. Vaše děti se týden od týdne mění, každý týden mě některé z nich překvapí novou větou, kterou složí bez mé pomoci, novým výrazem, který si schovávalo, novým slovem, které si ´prožilo´.

Milí rodiče, zpívejte si s dětmi, opakujte si říkanky, povídejte si nad fotkami a uvidíte sami! Nechte své děti, aby tentokrát ony učily vás!

 

Všem úžasným dětem a jejich trpělivým rodičům děkuji,

Vaše Kája Shipstead